Građevinski dnevnik
Izvođač je dužan za vrijeme izvođenja radova voditi građevinski dnevnik.
Građevinski dnevnik vodi se u obliku uvezane knjige sa dvostruko obilježenim stranicama (original i kopija) čija se kopija može iz knjige trgati.
Građevinski dnevnik vodi rukovoditelj radova ili osoba koju on odredi od dana uvođenja Izvođača u posao do dana primopredaje nakon završetka radova.
U građevinski dnevnik se svakodnevno upisuju podaci o tijeku i načinu izvođenja radova kao i svi oni koji se u slijedećim fazama neće moći pregledati (temeljne jame i podloge prije nastavka radova, oplata i armatura prije betoniranja, posteljica prije izgradnje gornjeg sloja, zidani elementi prije žbukanja, instalacije prije zatvaranja izolacije, prije zatrpavanja i sl.) , uzimanju uzorka materijala za ispitivanje, ispitivanjima na gradilištu, rezultatima ispitivanja i atestiranja, eventualnim prirodnim događajima i udesima, prispijeću, porijeklu i kvaliteti materijala i opreme koji se isporučuju na gradilište, visinskim točkama, iskolčenju i sl., ispitivanju terena, pregledu gradilišta po inspekcijskim organima i njihovim nalazima, kao i o drugim radovima i događajima od utjecaja na sigurnost i kvalitetu radova.
Nadalje, upisuju se svi oni podaci koji mogu služiti kao dokaz kod obračuna izvedenih radova, kao što su podaci o: izmjenama i dopunama projekta, zastojima i prekidima radova, radovima koji se obračunavaju u režijskim satima, nepredviđenim i naknadnim radovima, podzemnim vodama, izmjenama uvjeta rada, broju uposlenih i njihovoj kvalifikacijskoj strukturi, mehanizaciji na gradilištu, kotama iskopa, kategoriji zemljišta, izmijenjenim uvjetima rada i dr.
Nadzorni inženjer i Izvođač korespondiraju putem građevinskog dnevnika u vezi s navedenim podacima kao i drugim problemima, a osobito u vezi s održavanjem rokova, pribavljanja potrebne dokumentacije, otklanjanja uočenih nedostataka, ocjene kvalitete, isplatom radova itd., posebno putem dnevnika. Nadzorni inženjer daje Izvođaču sva potrebna uputstva.
Točnost podataka upisanih u tijeku jednog dana svakodnevno potvrđuju svojim potpisom rukovoditelj radova i nadzorni inženjer.
Nadzori inženjer pohranjuje kod naručitelja kopiju potpisanih stranica, dok drugi primjerak ostaje kod Izvođača.
Podaci upisani u građevinski dnevnik ne smiju se ispravljati, mijenjati niti nadopunjavati. Eventualne ispravke, dopune ili promjene unose se u dnevnik novim upisom.
Svi upisi u građevinski dnevnik smatraju se istinitim dok se ne dokaže suprotno. Troškove dokazivanja snosi ona strana koja je upisala neistiniti podatak u građevinski dnevnik.
Uvijeti i način vođenja
MINISTARSTVO PROSTORNOG UREĐENJA,GRADITELJSTVA I STANOVANJA
Na temelju članka 67. stavka 3. Zakona o gradnji (»Narodne novine« broj 52/99 i 75/99) ministar prostornog uređenja, graditeljstva i stanovanja donosi
PRAVILNIK
O UVJETIMA I NAČINU VOÐENJA GRAÐEVNOG DNEVNIKA
Ovim Pravilnikom određuju se uvjeti, način vođenja i obrazac građevnog dnevnika kao dijela dokumentacije koju izvođač mora imati na gradilištu.
Građevni dnevnik je dokument o tijeku gradnje kojim se dokazuje usklađenost uvjeta i načina gradnje odnosno izvođenja pojedinih radova s pretpostavkama i zahtjevima iz glavnog projekta, izvedbenog projekta, propisa i normi.
O gradnji građevine odnosno o izvođenju pojedinih radova za koje je potrebna građevna dozvola izvođač je obvezan voditi građevni dnevnik.
Ako u gradnji sudjeluju dva ili više izvođača, građevni dnevnik vodi izvođač odgovoran za međusobno usklađivanje radova.
Građevni dnevnik vodi se tijekom gradnje za cijelu građevinu od dana početka pripremnih radova do dana završetka gradnje.
Iznimno od stavka 1. ovog članka građevni dnevnik vodi se i za dijelove građevine, ako su ti dijelovi određeni načelnom dozvolom.
O gradnji tehničko-tehnološkog dijela građevine (most, tunel, dionica ceste i sl.) odnosno o izvođenju pojedinih radova (dijelovi građevine izrađeni izvan mjesta ugradbe, ugradnja opreme, radovi pojedinih izvođača i sl.) izvođač može voditi zasebni građevni dnevnik kao sastavni dio građevnog dnevnika za cijelu građevinu.
Zasebni građevni dnevnik vodi se od dana početka gradnje tehničko-tehnološkog dijela građevine odnosno početka izvođenja pojedinih radova do dana završetka te gradnje odnosno radova.
O zasebnom građevnom dnevniku obvezno se u građevni dnevnik za cijelu građevinu upisuju podaci:
- naziv odnosno opis tehničko-tehnološkog dijela građevine odnosno radova,
- naziv i sjedište izvođača te ime odgovorne osobe koja vodi gradnju,
- naziv i sjedište osobe koja obavlja stručni nadzor te ime nadzornog inženjera odnosno imena glavnog i drugih nadzornih inženjera,
- nadnevak početka i završetka vođenja zasebnog građevnog dnevnika.
Građevni dnevnik odnosno zasebni građevni dnevnik (u daljnjem tekstu: dnevnik) vodi odgovorna osoba koja vodi gradnju odnosno pojedine radove (glavni inženjer gradilišta, inženjer gradilišta i voditelj gradilišta).
Dnevnik može voditi i osoba koju odredi upisom u dnevnik odgovorna osoba iz stavka 1. ovog članka.
Dnevnik se vodi u paricama (kopijama) s jednako obilježenim listovima formata 210 x 297 mm
Oblik i sadržaj parica prve i ostalih stranica dnevnika prikazan je na obrascima koji su tiskani uz ovaj Pravilnik i čine njegov sastavni dio.
Osoba koja vodi dnevnik svakodnevno upisuje podatke o usklađenosti i odstupanjima od uvjeta i načina gradnje odnosno izvođenja pojedinih radova u odnosu na pretpostavke i zahtjeve iz glavnog projekta, izvedbenog projekta i tehničkih propisa, a osobito podatke o:
- elaboratu o iskolčenju građevine i osobi koja je provela iskolčenje,
- prispjeću i porijeklu gradiva, građevnih proizvoda i opreme koje se ugrađuje, s dokazima o njihovoj uporabljivosti,
- promjenama vremenskih i drugih uvjeta za izvođenje radova,
- predloženim odnosno poduzetim mjerama usklađenja uvjeta za izvođenje radova,
- obavljenim pregledima i dokazima kvalitete izvedenih radova (na pr. temeljne jame odnosno tla, skela, oplate, armature, izvedba probne dionice i dr.), ugrađenih proizvoda i opreme.
Osoba iz stavka 1. ovog članka obvezno upisuju u dnevnik odmah po nastanku podatke koji se odnose na izmjene i dopune građevne odnosno načelne dozvole, kao i podatke o promjenama sudionika u gradnji i tijeka gradnje odnosno izvođenja pojedinih radova.
Glavni nadzorni odnosno nadzorni inženjer upisom u dnevnik:
- utvrđuje usklađenost iskolčenja s elaboratom o iskolčenju građevine i projektom i odobrava početak izvođenja radova na građevini,
- ocjenjuje usklađenost pregledanih izvedenih radova sa zahtjevima odnosno pretpostavkama iz glavnog projekta, izvedbenog projekta i tehničkih propisa,
- odobrava odnosno zabranjuje nastavak radova te odobrava odnosno određuje način otklanjanja utvrđenih neusklađenosti.
Revident i projektant te osoba koja provodi inspekcijski ili drugi nadzor prema posebnom propisu upisuju u dnevnik podatke o obavljenom pregledu i nalazu.
Odgovorna osoba koja vodi gradnju i glavni nadzorni inženjer odnosno nadzorni inženjer potpisom na svakoj stranici ovjeravaju točnost upisa u dnevnik.
Glavni nadzorni odnosno nadzorni inženjer uzima i pohranjuje paricu svake ovjerene stranice dnevnika odmah po ovjeri.
Upis u dnevnik ne smije se brisati, a precrtani i ispravljeni upis mora biti čitljiv i ovjeren potpisima osoba iz stavka 1. ovog članka.
Nadzorni inženjer daje paricu završenog zasebnog građevnog dnevnika glavnom nadzornom inženjeru radi sastavljanja građevnog dnevnika za cijelu građevinu.
Glavni nadzorni odnosno nadzorni inženjer po završetku gradnje daje investitoru na trajno čuvanje paricu uvezanog dnevnika.
Dnevnik mora biti uvezan tako da nije moguća zamjena sastavnih dijelova.
Građevinski dnevnici koji su se vodili do stupanja na snagu ovog Pravilnika po odredbama Pravilnika o uvjetima, načinu i obrascu vođenja građevinskog dnevnika (»Narodne novine«, broj 59/93) nastavit će se voditi na način određen odredbama ovog Pravilnika, a izvođači su dužni osigurati parice dnevnika prema odredbi članka 7. stavka 2. do 31. ožujka 2000. godine.
Danom stupanja na snagu ovog Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o uvjetima, načinu i obrascu vođenja građevinskog dnevnika (»Narodne novine«, broj 59/93).
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 362-01/99-03/02
Urbroj: 531-01-00-1
Zagreb, 10. siječnja 2000.
Ministar
mr. sc. Marko Širac, v. r.