tr?id=1052675661447439&ev=PageView&noscript=1 Iza nove godine obavezno projektiranje po nZebu

12 godina s Vama!

Iza nove godine obavezno projektiranje po nZebu

Zgradu je poželjno projektirati na način da njezine energetske potrebe budu što niže, a pri tom je potrebno ugraditi i 30% obnovljivih izvora energije

U svrhu informiranja opće i stručne javnosti o projektiranju i gradnji zgrada gotovo nulte energije, Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja izradilo je smjernice za zgrade gotovo nulte energije. Smjernice su namijenjene građanima koji kreću u gradnju, te neke dogradnje, nadogradnje ili pak prenamjene svojih kuća nakon 31.12.2019. godine ali i stručnjacima koji će sudjelovati u procesu projektiranja i izgradnje.

 

Sve nove zgrade za koje se zahtjev za izdavanje građevinske dozvole podnosi nakon 31.12.2019. godine moraju ispunjavati zahtjeve za nZEB. To znači da je zgradu poželjno projektirati na način da njezine energetske potrebe budu što niže, te da ima najmanje 30% obnovljivih izvora energije.

 

Ispunjavanje zahtjeva za nZEB dokazuje se glavnim projektom i Iskaznicom energetskih svojstava zgrade. Iskaznica energetskih svojstava zgrade jest osnovni dokument kojim dokazujemo ispunjavanje zahtjeva za gotovo nula energetsku zgradu.

 

Za zgrade gotovo nulte energije obvezno je ispitivanje zahtjeva zrakopropusnosti (engl. Blower door test) koje se provodi prema propisanoj normi prije tehničkog pregleda zgrade. Za stambene zgrade koje imaju više od jednoga stana zahtjev o zrakopropusnosti mora biti ispunjen za svaki stan.

 

Zahtjevi za zgradu gotovo nulte energije određeni su:

 godišnjom potrebnom toplinskom energijom za grijanje po jedinici ploštine korisne površine grijanog dijela zgrade, Q’’H,nd [kWh/(m2 ·a)],

 godišnjom primarnom energijom po jedinici ploštine korisne površine grijanog dijela zgrade Eprim [kWh/(m2 ·a)] koja ovisno o namjeni uključuje energiju za grijanje, hlađenje, ventilaciju, pripremu potrošne tople vode i rasvjetu,

 minimalnim udjelom isporučene energije podmirenim iz obnovljivih izvora energije,

 ispunjavanjem zahtjeva o zrakopropusnosti koji se dokazuje ispitivanjem na zgradi prije tehničkog pregleda zgrade.

 

Ako se radi o samostojećoj stambenoj zgradi i nestambenoj zgradi čija je ploština korisne površine grijanog dijela zgrade (Ak) manja ili jednaka 50 m2 iznimno je potrebno ispuniti samo zahtjeve najveće dopuštene vrijednosti koeficijenta prolaska topline U [W/(m2 ·K)] pojedinih građevnih dijelova (prema Tehničkom propisu).

 

Stambena zgrada i nestambene zgrade uredske namjene, obrazovne namjene, bolnice, hoteli i restorani moraju biti projektirane i izgrađene na način da godišnja potrebna toplinska energija za hlađenje po jedinici ploštine korisne površine zgrade, Q’’C,nd nije veća od vrijednosti 50 kWh/(m2 ·a).

 

Nestambene zgrade uredske namjene, obrazovne namjene, bolnice, hoteli i restorani kod kojih je udio ploštine prozora u ukupnoj ploštini pročelja f > 30% moraju biti projektirane i izgrađene na način da godišnja potrebna toplinska energija za hlađenje po jedinici ploštine korisne površine zgrade, Q’’C,nd nije veća od vrijednosti 70 kWh/(m2 ·a).

 

 

REKONSTRUKCIJA

Pri značajnoj obnovi ili rekonstrukciji zgrade ne daje se zahtjev za zgradu gotovo nulte energije, već se u Tehničkom propisu propisuje minimalno energetsko svojstvo koje zgrada i njezini dijelovi moraju ispuniti. Prema tome nema obaveze ispunjavanja nZEB standarda za postojeće zgrade osim u slučaju dogradnje i/ili nadogradnje odnosno prenamjene negrijanog prostora u grijani prostor i kada je površina tog dijela veća ili jednaka 50 m2 . U tom slučaju obavezu ispunjavanja nZEB standarda potrebno je postići samo za taj dio.

 

Smjernice se mogu preuzeti putem niže navedenih linkova:
 

Publisher:
gradimozadar.hr