
Krešimir Damjanović, moderator predavanja smatra kako se stvorila jedna mlada generacija arhitekata koja sve snažnije zauzima poziciju na arhitektonskoj sceni sudjelujući u značajnim natječajima i projektima. Iz tog razloga je i pokrenut ciklus predavanja Nove arhitektonske prakse, koji daje prostor mladima kako bi se predstavili i razmijenili svoja iskustva s kolegama i javnosti.
Mladi arhitekti Nika Dželalija i Krešimir Renić započeli su predavanje predstavivši svoj ured i projekte. Njihov je put bio nešto drugačiji. U početku su dali otkaze i krenuli samostalno raditi bez do kraja jasnog plana, a prvi osvojeni natječaj im je bio podloga temeljem koje su se formalno organizirali kao ured ONDA ARHITEKTURA.
Poticaj svemu Nikini su zadarski korijeni i želja za sudjelovanjem u natječaju za zadarsku tržnicu, u koji je zatim uvela i kolegu Renića te su pokrenuli zajednički ured.
Suočeni s manjkom investitora i bilo kakve mogućnosti za projektiranjem privatnih projekata nastavili su se redovito prijavljivati na javne natječaje. Već sa sljedećim natječajem zajedno sa kolegicom Ivom Martinis osvojili su prvo mjesto i na osnovu toga već danas rade pripremnu dokumentaciju za novi kompleks instituta Ruđer Bošković.
Već u prvoj godini djelovanja osvojili su prvo mjesto na javnom natječaju za institut Ruđer Bošković
Ured su osnovali 2017. godine, a do danas su sudjelovali na 15 javnih natječaja i 2 privatna pozivna natječaja. Jedan od poznatijih je i Rimčev kampus, gdje su sudjelovali na pozivnom natječaju. Zatim je tu dječji vrtić Podbrežje, javni bazen Stenjevec, Farmaceutski fakultet.
Od ukupnog broja natječaja dobili su dvije prve, tri druge, četiri treće nagrade te nekoliko posebnih priznanja.
Bitna razlika između klasičnog projektiranja i natječaja očituje se u tome što si sam sa sobom i projektnim zadatkom i u definiranom roku bez vanjskih utjecaja i ometanja pokušavaš napraviti najbolje što znaš - objasnila je arhitektica Dželalija.
Krešimir Renić pritom je dodao kako su natječajni radovi zabavni za raditi i zapravo je to i neki period u kojem naporno radiš i pokušavaš doći do rezultata, pa zatim vidiš da je možda netko drugi napravio još bolji natječaj i iz toga naučiš.
Što više arhitekata sudjeluje na natječajima to je bolja kvaliteta radova i na kraju se grade bolje kuće, dodao je Renić.
Tvrtka ACO bila je sponzor predavanja te je Saša Dozet, regionalni voditelj prodaje uvodnom riječi predstavio mogućnosti u projektiranju s naglaskom na važnost uvođenja ACO rješenja još u ranoj fazi projektiranja, kako bi se ostvarili čim uspješniji projekti.